fbpx

Вправа 1. Присутність.
Постежте за собою: чи дійсно ви є присутніми там, де знаходитесь фізично?
Коли ви п’єте чай, ви дійсно п’єте чай (відчуваєте його аромат, смак, тепло) або ви подумки в цей час у іншому місці? Напевно в голові крутиться вчорашній день або ви перенеслись усіма думками на завтрашні збори? Коли ви їдете в тролейбусі, ви дійсно їдете в тролейбусі або ви вже подумки у відпустці і катаєтесь на водних лижах?
Хоч би декілька днів поспостерігайте, наскільки часто ви відсутні там, де знаходитеся фізично. Швидше за все, ви виявите, що у більшості випадків ви далеко від свого тіла. Що робити? Повертатись!

Вправа 2. Повернення.
Наступний крок в спостереженні себе – це повернення «в момент», в «тут і зараз». Для цього досить придумати заклик і окликати себе, як тільки виявите, що вас немає на місці. Наприклад: «Повернися в момент»! Або будь-яку фразу, яка сприйматиметься вами як команда.

Ось ви чистите вранці зуби, а подумки вже розмовляєте з клієнтом, якому плануєте подзвонити, як тільки прийдете в офіс. У руках замість зубної щітки ви відчуваєте телефонну трубку, а замість дзеркала перед вами екран монітора. Виявивши таке роздвоєння, ви командуєте: «Повернися в момент»! Тут же відчуваєте смак зубної пасти у роті, затишність м’якого халата, і ваше умивання з механічної дії перетворюється на цілком усвідомлений ранковий ритуал. Повторюйте цю вправу кілька разів в день не менше тижня.

Вправа 3. Чисте усвідомлене спостереження.
Ось ви отримали перший досвід спостереження себе. Ви спостерігали свою відсутність і присутність. Тепер пора розповсюдити спостереження на думки і емоції, які ви переживаєте.

У кожен момент часу ви відчуваєте якісь емоції, ви про щось думаєте, ви здійснюєте якісь дії або залишаєтесь у бездіяльності, наприклад лежите. Тепер ви спостерігаєте (усвідомлюєте) все, що з вами відбувається, не оцінюючи те, що ви бачите. Ви просто дивитесь на це. Або дивитеся на це паралельно всьому.
Наприклад, за годину у вас важлива зустріч або публічний виступ. Але вже у цей момент ви бачите свою зацікавленість в майбутній події, бачите, як через бажання не підвести, подати себе у вигідному світлі у вас піднімаються занепокоєння і страх, що може статися щось непередбачене. Що ви можете запізнитися або забути сказати щось важливе. Ваш розум підстраховує вас, підказуючи заздалегідь потрібні слова; ви репетируєте майбутній виступ або діалог. В цей час ви помічаєте, що напруга передається тілу, що вона давить на скроні. При цьому ви не даєте тому, що спостерігаєте в собі, ніяких оцінок. Спостереження розширюється: ви бачите своє хвилювання, ви бачите свої думки, викликані цим хвилюванням, ви бачите своє тіло, напружене від хвилювань, спостерігаєте свої дії: як метушливо складаєте папери, як міняється тембр вашого голосу, ви знайомитеся з собою, ви осягаєте себе. Вперше ви усвідомлюєте свій страх. Ви приймаєте його. І це найголовніше.

Якщо при спостереженні ви помічаєте, що хочете оцінити себе, що виникає відношення до тієї реальності цього моменту, то ви усвідомлюєте цей порив і класифікуєте оцінку саме як оцінку, тим самим відокремлюючись від неї.
Важливо пам’ятати, що:

  • спостереження – це не аналіз, а лише бачення, свідчення того, що є;
  • у кожен новий момент спостереження ведеться вперше, ввесь минулий досвід необхідно відкласти убік;
  • важливе саме спостереження (отримання навичок спостереження), а не те, що ви спостерігаєте;
  • що б ви в собі не побачили, не засмучуйтесь (тобто не впускайте в голову думки, що ви не хочете бути таким, що вам не подобається те або інше хвилювання), просто досліджуйте. Якщо є необхідність щось міняти або планувати зміни, є сенс виділити для цього певний час і, займаючись цим, продовжувати самоспостереження.

Досліджувати – це спостерігати не даючи оцінки, кожного разу, коли виникає певне хвилювання, все, що воно у вас викликає, дозволити піднятися йому у свідому частину і пройти перед вашими очима. Саме дослідження змінить це. Воно має силу змінювати. У традиціях інших шкіл це трактується як винесення несвідомої інформації на рівень свідомості і перегляд її. Або ж напрям потоку енергії в «засмічений» канал.

Бажаю успіхів і зростання!

Приєднайтесь до нас, щоб кожного дня ставати кращими.

 

ГОТОВИЙ ДО ЗМІН?

Від планів до дій – лише один крок

Академія Розвитку Origami