Кожен із нас з дитинства постійно чує про те, як важливий порядок. Однак, виростаючи, ми часто перебуваємо буквально в полоні хаосу, який панує в квартирі, на офісному столі. І не завжди ми намагаємось з нього вибратись. Яку роль відіграють у нашому житті хаос і порядок?
Напевно, і вам доводилося чути: «Безлад на столі – безлад в житті». Але чи так це насправді? Психологи відзначають, що хаос і порядок – дві частини одного цілого, які повинні бути в балансі.
«У природі перехід від хаосу до порядку і навпаки, відбувається постійно, це закон будь-якого розвитку, – коментує психолог Яна Лейкина. – Коли порядок стає занадто жорстким, виникає хаос, і навпаки ».
На думку експерта, люди, схильні створювати безлад, більше креативні та спонтанні, у них багато ідей, які вони, насправді, не завжди реалізовують до кінця.
«А ось любителі порядку володіють раціональним мисленням, для них головне – стабільність і контроль», – вважає Яна Лейкина.
Клінічний психолог Аліса Галац додає, що розвиток творчого мислення в дитинстві неможливий без хаосу.
«Дитина пізнає світ і розвиває свій творчий потенціал через безлад: щоб освоїти фарби малюкові, наприклад, часто потрібно забруднитись з голови до ніг, а щоб вивчити ляльку – розламати її на частини», – пояснює фахівець.
У той же час надмірний педантизм, хоча він і схвалюється суспільством, може ускладнити людині життя.
«У тих, хто зводить порядок в культ, можуть розвиватися невротичні нав’язливості й підвищена тривожність, – зазначає Аліса Галац. – Крім того, від особливостей їх характеру нерідко страждають близькі».
Яна Лейкина рекомендує таким людям розвивати в собі багатозадачність і спонтанність.
«Їм потрібно відволікатися від домашніх справ, менше на них фокусуватись і шукати нові способи виконання звичних занять, хоча б ходити на роботу різними маршрутами», – вважає психолог.
Протилежна крайність – патологічне створення безладу усюди. Такий тип людей захаращує все, до чого тільки торкається, – робочий стіл, свою квартиру, салон автомобіля.
«Нездорову неохайність не складно відрізнити від так званого творчого безладу, – вважає Аліса Галац. – В останньому випадку людині легко і комфортно перебувати у створеному нею хаосі. А от у випадку патологічного безладу це стає тягарем для особистості, але людина не відчуває в собі сили щось змінити».
Психологічні коріння тотального безладу
Яна Лейкина зазначає, що неохайність часто пов’язана з дефектами виховання.
«Людину або в дитинстві не привчили до порядку, або в сім’ї, навпаки, був культ чистоти, – пояснює психолог. – В останньому випадку дитина за допомогою безладу бунтує проти батьків, самостверджується в своїй свободі дій ».
Також фахівець відзначає, що неохайність може бути пов’язана з низькою самооцінкою, зайвою емоційною вразливістю. У цьому випадку, мотлох в квартирі ніби захищає людину від світу, який заподіює їй біль. «Така особистість не дуже-то вміє вибудовувати стосунки, рахуватися з іншими людьми», – додає експерт.
Аліса Галац також зазначає, що неохайність може бути і прагненням відстояти свій особистий простір.
«У випадку, коли дитина виховувалась у родині, де у неї не було свого особистого простору або часто цей простір використовували батьки, – пояснює фахівець. – Тепер, розкидаючи по будинку речі, вона ніби мітить свою територію, заявляє про свою присутність».
Як безлад впливає на наше життя?
Соціологи впевнені, що якщо ми день за днем проводимо в забрудненому, неохайному приміщенні, то поступово наша поведінка теж стає деструктивною. А ось підтримання чистоти, навпаки, дисциплінує людей і спонукає до творення. Те ж проповідує і фен-шуй. Згідно з цим вченням, безлад у домі заважає руху нашої життєвої енергії, а значить, відбирає у нас сили і не дає розвиватися. Психологи стверджують, що, привчившись до порядку, людина може не тільки очистити навколишній простір, але й вирішити психологічні проблеми.
«Прибравшись в будинку, людина позбавляється від мотлоху, за яким вона ховалась від проблем, і це змушує її вирішувати їх якимось новим, більш конструктивним способом», – зазначає Аліса Галац.
Легкі способи навести порядок в домі
Один з найбільш ефективних і простих способів описаний у книзі Марі Кондо «Магічне прибирання». Автор заявляє, що прибирати потрібно раз і назавжди. І перш ніж очистити простір, уявити собі той спосіб життя, який ви хочете вести після прибирання будинку.
Головне правило – спочатку викинути все непотрібне, а потім тільки вирішити, де зберігати речі, які залишились. Щоб визначити, чи варто викидати якусь річ чи ні, автор рекомендує відповісти собі на питання: «Чи приносить вона мені радість?». Якщо відповідь негативна, річ сміливо можна відправляти в смітник.
Прибирати простір Марі радить не по місцях розташування речей (спальня, кухня), а за категоріями (одяг, косметика). Головний принцип тут: максимально зручно розташувати предмети – так, щоб вони були помітні навіть при звичному погляді. Скажімо, щоб відкриваючи комод, ви могли без зусиль знайти очима потрібний шарфик або рукавички.
Інший варіант підходу до «генерального прибирання» пропонує Реджина Лідс в книзі «Повний порядок». Тут автор пропонує річний план, який крок за кроком навчить вас організовувати не тільки навколишній простір, але і свої справи, і навіть, думки. Наприклад, вона рекомендує проводити швидкі прибирання кожного окремо взятого простору: робочого столу, офісних меблів, кухні, ванної. Крім того, вона виділяє ті корисні звички, які допоможуть згодом підтримувати порядок, наприклад, кожен вечір видаляти непотрібні файли на комп’ютері або стежити за часом, який ви проводите в інтернеті.
Взагалі-то не так уже й важливо, любите ви порядок чи ні. Головне – щоб ваша система організації простору була комфортною і не заважала вам жити. Однак, не вдавайтесь до крайнощів, а шукайте золоту середину.
«Правильне поєднання безладу і порядку в нашому житті, з одного боку, створює стійкість, а з іншого, дозволяє людині розвиватися і рухатися вперед», – коментує Яна Лейкина.
ГОТОВИЙ ДО ЗМІН?
Від планів до дій – лише один крок